به مکتب خانه خوش آمدید. به سری جدید کلاس های آموزشی ما ، زبان برنامه نویسی وب HTML ، بپیوندید. مطمئنا مکتب خانه اثبات کرده است که آموزش هایش بی نظیر هستند. بنابراین امیدواریم از این آموزش ها نیز بهره ببرید. در ادامه با ما همراه باشید.

HTML را می توان ساده ترین و جزو پرطرفدار ترین زبان های برنامه نویسی دانست. کاربرد اصلی این زبان در طراحی وب سایت ها می باشد. البته می تواند پایه ی مناسبی برای یادگیری XML در طراحی فرم های نرم افزار های اندروید نیز باشد ولی HTML به خودی خود انحصارا در خدمت وب است. HTML را زبان تگ ها می دانند ؛ یعنی برای انجام هر کاری ، یک تگ مشخص وجود دارد و ممکن است تگ ها زیر مجموعه ی یکدگیر باشند. خوب برای شروع لازم است یک محیط ساده برای برنامه نویسی انتخاب کنیم. Notepad پیشنهاد مناسبی است ؛ چون هم سبک ، آسان است و دردسترس تحت تمامی سری های ویندوز می باشد و نسخه های مشابهی نیز در سیستم عامل های دیگر دارد. پس از باز کردن نرم افزار به سراغ اولین تگ می رویم ؛ تگ HTML. برای وارد کردن هر تگ ، یک شروع و یک پایان داریم. شروع هر تگ به این صورت است. >تگ< می باشد و پایان آن به صورت >تگ  </می باشد. پس اگر بخواهیم کد نویسی را آغاز کنیم باید به این صورت عمل کنیم.
<html>
با وارد کردن این تگ در ابتدای هر فایل برنامه نویسی HTML ، مشخص می کنید که در حال برنامه نویسی HTML در Notepad هستید. تگ بعدی که می آموزید ، <head> می باشد. از این تگ و زیر مجموعه هایش که در ادامه توضیح می دهم ، معمولا برای تعیین تیتر و سربرگ صفحات وب استفاده می شود. مرسوم ترین زیرتگ <head> ، <title> به معنای تیتر می باشد. بعد از گشودن تگ <title> باید تیتر صفحه ی وب خود را وارد نمایید و سپس تگ را به این صورت </title> ببندید. در سطح مقدماتی بعد از بستن تگ تیتر ، تگ  </head> بسته می شود.


<html>
<head><title>Mactabkhane</title></head>


دو خط کد بالا تمامی مواردی بود که تا الان توضیح داده شد و اگر بخواهیم صفحه ی وب طراحی شده مان را با کد های بالا توصیف کنیم ، باید بگوییم فقط تیتر را مشخص کرده ایم و صفحه خالی می باشد. در ادامه با تگ <body> آشنا می شویم. با استفاده از تگ <body> ، داخل صفحات HTML طراحی می شود ؛ یعنی با استفاده از زیر تگ های مخصوص <body> خصوصیات به وب شما اضافه خواهد شد.
نکات اضافه :
> در برخی متد ها برای شروع ساخت سند HTML ، از تگ <!DOCTYPE html> استفاده می شود.
> برای ذخیره سازی فایل ، پس از تعیین نام ، پسوند .txt را به .html تغییر دهید و سپس در بخش ENCODING ، روی UTF-8 تنظیم کنید.

امیدواریم توانسته باشیم فصل تازه ای از آموزش های کاربردی را در مکتب خانه برای شما به ارمغان آورده باشیم.

مدرس : پارسا آیین پژوه