به مکتب خانه خوش آمدید. تیم مکتب خانه مسرور است چون یکی از پرطرفدار ترین سری آموزش های ما ، آموزش نرم افزار نئوبوک میباشد. شما می توانید به آرشیو آموزش های نئوبوک از اینجا دسترسی داشته باشید. در این جلسه به آموزش ابزار های Check box و Radio button می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

از چک باکس ها در نرم افزار ها برای انتخاب چند گزینه ی انتخاب اختیاری ، مثل تست و یا انتخاب چند آپشن استفاده می شود.Caption : در این بخش متنی را که می خواهید در چک باکس نشان داده شود را قرار می دهید.
Alignment : تنظیم کننده ی چپ چین ، راست چین و وسط چین متن در چک باکس می باشد.
Short Cut key : تعین کلید میانبر برای فوکوس کردن نرم افزار بر روی چک باکس.
پنل Options :
Use Windows Theme : از این گزینه برای استفاده از ظاهر گرافیکی ویندوز برای چک باکس استفاده می شود. یعنی این نرم افزار در هر نسخه ای از سیستم عامل ویندوز ، استفاده شود ، در نسخه های مختلف ، شکل و ظاهر چک باکس های استاندارد ویندوز را به خود میگیرد.
Auto-size : از این گزینه برای تنظیم چک باکس متناسب با ابعاد نوشته استفاده می شود. یعنی اگر این گزینه غیر فعال باشد ، محدوده ی عملکرد چک باکس می تواند توسط برنامه نویس مشخص شود اما با فعال شدن این گزینه ، چک باکس تنها در ابعاد نوشته ی Caption محدوده ی عملکرد خواهد داشت.
پنل Variables : (to store button status) :
از این پنل می توانید متغیری که مقدار چک باکس را ذخیره می کند را انتخاب کنید. در نئوبوک متغیر ها شامل Check box ، Combo box ، List box ، Radio group و Text entry می باشند و شما می توانید مشخص کنید که مقدار چک باکستان در کدامین متغیر ذخیره شود. البته متغیر ها به صورت خلاقانه شامل موارد دیگر می شوند که در جلسات بعدی به توضیح آنان می پردازیم.
پنل Default Status : در این بخش می توانید ، چک باکس خود را به وسیله ی گزینه ی Checked ، انتخاب شده نمایش دهید و به وسیلیه ی گزینه ی Unchecked ، چک باکس را انتخاب نشده و خالی نمایش دهید.

بقیه ی بخش های این پنجره در آموزش های قبلی نئوبوک توضیح داده شده است.

از Radio button ها در نرم افزار ها زمانی استفاده می شود که کاربر نیاز دارد از بین چند گزینه ، یکی را برگزیند.در صفحه ی تنظیمات Radio button ، تمامی پنل ها ، تنظیمات و کلید ها ، کاملا با صفحه ی تنظیمات Check box مطابقت دارد. بنابراین توضیح اضافی برای این بخش نیاز نیست.
امیدواریم از این جلسه نیز به خوبی استفاده کرده باشید.

مدرس : پارسا آیین پژوه